Życie włosów ma takie fazy rozwoju jak i nasze. Cykl wzrostu zapisany jest już w genach. Jak wygląda? Kiedy nasze włosy dostarczają powodu do niepokoju?

Na głowie znajduje się ok. 100-150 tyś mieszków włosowych. Każdy włos zbudowany jest z: wystającej ponad powierzchnię skóry łodygi oraz tkwiącego w skórze korzenia. Korzeń otoczony jest tzw. mieszkiem włosowym.  Dolna część mieszka włosowego, przypominająca swym wyglądem kolbę, nosi nazwę opuszki i stanowi miejsce powstawania włosa.

Mieszki znajdują się w różnych fazach cyklu włosowego, dzięki czemu wzrost włosów, jak i utrata to zjawiska ciągłe. Cykl rozwojowy pojedynczego włosa jest indywidualny, niezależny od cyklu pozostałych włosów. Warunkiem jego prawidłowego przebiegu jest zapewnienie dostatecznego odżywienia włosa, za co odpowiada brodawka.

Okres wzrostu trwa zwykle 3-6 lat. W tym stadium rozwojowym znajduje się ok 80-85% włosów w obrębie skóry owłosionej głowy. Zwykle włos rośnie ok. 1 cm na miesiąc, osiągając max. ok. 60-70 cm długości. Przed wejściem w etap spoczynku mieszek włosowy przechodzi w fazę inwolucji, czyli katagen. Z reguły trwa ona od kilku dni do 2 tygodni i dotyczy 0,5-1% włosów. Kolejny etap to trwający 2-4 miesięcy telogen, czyli stan spoczynku. W tej fazie znajduje się 10-20%.